|
|
کدخبر: 19364

اعتراف جالب سناتور آمریکایی در خصوص افول شدید ایالات متحده

اعتراف جالب سناتور آمریکایی در خصوص افول شدید ایالات متحده

یک سناتور آمریکایی میانجیگری توافق تهران-ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک توسط چین را «افول آمریکا» تحت ریاست جمهوری جو بایدن تلقی کرد.

به گزارش جدید پرس:

بیل هگرتی، سناتور آمریکایی درباره توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک که با میانجیگیری چین انجام شد، در صفحه توییترش نوشت:  زمانی بود که آمریکا کشوری بود که نمی‌شد آن را نادیده گرفت اما مدیریت اغلب بی‌کفایت امور بین‌المللی توسط جو بایدن آن را از بین برد. بایدن اجازه داد که چین کمونیست حالا تبدیل به یک میانجی‌گر جدید قدرت در خاورمیانه تبدیل شود. افول آمریکا در دوران بایدن این گونه است.

 به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم  رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور ایران، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه یه جانبه در پکن با امضای علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، مساعد بن‌محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و وانگ ئی،‌ عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

توافق میان تهران و ریاض با واکنش‌های گسترده مقامات رسمی و رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی همراه بوده است.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر