|
|
کدخبر: 19186

عجیب‌ترین پهپاد شناسایی انتحاری دنیا

عجیب‌ترین پهپاد شناسایی انتحاری دنیا

یک پهپاد مقوایی ممکن است بیش از چند ماموریت دوام نیاورد، اما این پهپاد‌ها حتی این قابلیت را دارند بدنه‌های شان به راحتی می‌تواند با مواد مقاوم‌تر و کم هزینه‌تر مانند تخته سه لا جایگزین شود.

به گزارش جدید پرس:

اوکراین به طور گسترده ناوگان هواپیما‌های بدون سرنشین خود را با انواع مدل‌های جدید تقویت می‌کند، اما تعداد کمی از آن‌ها به اندازه پهپاد‌های Corvo غیرمعمول هستند؛ پهپاد‌هایی که شرکت ملبورن SYPAQ به تازگی اعلام کرده‌است که به اوکراین ارسال می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، این شاید عجیب‌ترین جنگ افزار نوین باشد که به کمک تکنولوژی‌های روز ساخته شده است. شرکت هواپیما‌های بدون سرنشین ملبورن با ابتکاری که توسط دولت استرالیا در جولای گذشته راه اندازی شد، توانست پهپاد‌های یک بارمصرف جنگی برای ارتش این کشور بسازد. SYPAQ قبلاً پهپاد‌های Corvo Precision Payload Delivery System را به عنوان یک پهپاد تدارکاتی یکبار مصرف کم هزینه برای ارتش استرالیا عرضه کرده بود و حالا با توسعه این تکنولوژی می‌خواهد آن‌ها را به اوکراین بدهد تا در جنگ با روسیه استفاده عملیاتی شوند.

 

SYPAQ اگرچه از ارائه مشخصات دقیق پهپاد یا جزئیات تعداد پهپاد‌ها یا زمان تحویل خودداری کرد، اما این فاش شده که پهپاد‌های یکبار مصرف که به اوکراین می‌روند، پهپاد‌هایی با بدنه‌های ساخته شده از مقوا هستند.

در سال ۲۰۱۹، اولین سری از این پهپاد‌ها با کمک گروهی از سربازان استرالیایی آغاز شد. گروهی که وظیفه مونتاژ Corvo PPDS را بر عهده گرفتند و دیدند با کمک مقوا، چسب و چاقو از کنار هم چیدن این تکه‌های ارزان قیمت می‌توانند یک جنگنده پیشرفته بسازند!

سرجوخه ویل کویر، پس از آن به وبلاگ معرفی تکنولوژی‌های جنگی Grounded Curiosity گفت: "Corvo PPDS به راحتی کنار هم قرار گرفت. "

 

قیمت پهپاد‌های مقوایی چند است؟

بر اساس آنچه در سایت این شرکت دانش بنیان ساخت تجهیزات نظامی آمده نمی‌توان به قیمت پهپاد‌های مقوایی رسید، اما به نظر می‌رسد که قیمت هر یک از این پهپاد‌ها کمتر از چند هزار دلار باشد. یعنی خیلی کمتر از دیگر انواع پهپاد جنگی چندصدهزار دلاری. نکته جالب اینکه این پهپاد‌ها کل عملیات را از طریق برنامه‌های نصب شده فرماندهی عملیات روی یک تبلت یا اسمارت فون اندرویدی عادی اجرایی می‌کنند!

PPDS به طور مستقل بدون نیاز به کنترل اپراتور پرواز می‌کند؛ و در حالی که در صورت وجود، از راهنمای GPS هم استفاده می‌کند، اگر GPS مسدود باشد، نرم افزار کنترل می‌تواند موقعیت خود را از سرعت و حرکت مشخص کند. این بدان معناست که این پهپاد می‌تواند حتی در شرایط پارازیت رادیویی کامل، مأموریت‌هایی را انجام دهد. اصلی که در اوکراین یک قابلیت بسیار مهم است، جایی که جنگ الکترونیک روسیه طبق گزارش‌ها تعداد زیادی پهپاد را سرنگون کرده است.

چرا اوکراین به یک پهپاد لجستیکی کوچک نیاز دارد؟

این شرکت در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «این سیستم برای مأموریت‌های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی سازگار شده است.»

 
 

این نشان می‌دهد که PPDS با دوربین یا سنسور‌های دیگر برای عملیات‌های شناسایی مواضع روسیه فرستاده می‌شود.

پهپاد‌های مقوایی چطور کار می‌کنند؟

شتاب و سرعت اولیه پهپاد‌های یکبار مصرف مقوایی بر اثر نیروی پرتابی اولیه است. این پهپاد‌ها با یک منجنیق کوچک پرتاب می‌شود و بردی معادل ۱۲۰ کیلومتر دارد، بنابراین به طور بالقوه می‌تواند در فاصله ۶۰ کیلومتری تصویربرداری کند. این قابلیت به پهپاد امکان می‌دهد تا قابلیت دفاع از خود در برابر حملات مستقیم HIMARS و سایر سیستم‌های دوربرد را در اختیار داشته باشد.

این پهپاد‌ها البته قابلیت تبدیل به پهپاد‌های انتخاری را هم دارند.. اوکراینی‌ها در طول جنگ بار‌ها با متصل کردن بمب به پهپاد‌های فیلمبرداری ملخی ساده برای فیلمبرداری‌های خانگی و تصویربرداری‌های مراسم از آن‌ها استفاده می‌شود بهره گرفته اند. قابلیتی که پهپاد‌های یک بار مصرف مقوایی شرکت استرالیایی آن را خیلی دقیقتر می‌تواند انجام دهد.

 

اوکراین در حال حاضر هزاران پهپاد کوادکوپتر کوچک را در اختیار دارد، اما اپراتور‌های آن‌ها اغلب از برد محدود این ریز پرنده‌ها و از برد کوتاه پروازی شان شکایت دارند. به نظر می‌رسد که PPDS دقیقاً همان نوع سیستمی است که ارتش اوکراین به آن نیاز دارد هم برای شناسایی و هم برای حمله.

یک پهپاد مقوایی ممکن است بیش از چند ماموریت دوام نیاورد، اما این پهپاد‌ها حتی این قابلیت را دارند بدنه‌های شان به راحتی می‌تواند با مواد مقاوم‌تر و کم هزینه‌تر مانند تخته سه لا جایگزین شود.

در حالی که بخشی از صنعت هواپیما‌های بدون سرنشین بر روی پهپاد‌های پیچیده‌تر و گرانقیمت تمرکز دارد - جدیدترین Reaper برای شما بیش از ۲۰ میلیون دلار هزینه دارد - شرکت‌هایی مانند SYPAQ متعهد به ارائه پهپاد‌های کم هزینه با تعداد زیاد هستند.

 

منبع: همشهری
ارسال نظر