|
|
کدخبر: 13327

بورس قرمز شد/ کاهش ۶ هزار و ۹۳۷ واحدی شاخص کل

بورس قرمز شد/ کاهش ۶ هزار و ۹۳۷ واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۶۹۳۷ واحد همراه شد.

به گزارش جدید پرس:

 بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۶۹۳۸ واحد به رقم یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۱۵۷ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با ۸۰ واحد کاهش به رقم ۴۰۱ هزار و ۸۲۶ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۲۵۲ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از ۷.۵ میلیون سهام، ‌حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۸۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۳۷۷۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۴۹ صدم درصد کاهش یافتند، همچنین این دو شاخص با معیار هم‌وزن به اندازه ۲ صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۵۲ صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۶۹ صدم درصد افت کرد، و شاخص بازار دوم بورس ۲۴ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص کل بورس را داشته و نمادهای فولاد مبارکه،‌ملی مس، شستا، گل گهر، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پردیس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با کاهش ۱۶ واحد به رقم ۱۸ هزار و ۵۲۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۸ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۳۲۹ هزار میلیارد تومان شد، معامله گران امروز بیش از ۳.۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۷۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷ هزار و ۲۴۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول، بیمه اتکایی ایرانیان و بیمه سامانه به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پالایش نفت لاوان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و نیروی برق دماوند بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

از روز قبل سهامدارانی که ارزش سهام آنها کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است با خرید یک برگه یک ریالی فروش اوراق تبعی با نماد سهام‌یار می‌توانند نسبت به بازدهی حداقل ۲۰ درصدی سبد سهام خود ظرف یک سال آینده برخوردار شوند، اما شرط آن این است ک در این مدت هیچ یک از سهام و حق تقدم‌های متعلقه خود را نفروشند و این علامتی به سرمایه‌گذاران است که بازار سرمایه ایران در یک سال آینده ارزنده شده و حداقل به اندازه سود بانکی به سهامداران خود سود می‌رساند.

همچنین از روز گذشته اولین صندوق املاک و مستغلات راه‌اندازی شده و سرمایه‌گذاران با هر میزان سرمایه می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده و بخشی از واحد مسکونی را به اندازه سرمایه خود مالک شوند. نماد این صندوق هم ارزش سرمایه است که از طریق فرابورس ایران قابل خرید است.

همچنین به گفته رئیس سازمان بورس قرار است سه صندوق جدید برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سهامداران خرد طراحی و به بازار سرمایه معرفی شود.

 

منبع: فارس
ارسال نظر