|
|
کدخبر: 9928

با تلاش پژوهشگران جهاددانشگاهی؛

فرآورش روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام کشور با دانش بومی

 فرآورش روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام کشور با دانش بومی

پژوهشگران مرکز واحدهای پیش ساخته فرآورش نفت خام جهاد دانشگاهی با استفاده از حداکثر توانمندی ساخت داخل، با نمک زدایی و جداسازی آب و رسوبات از نفت، روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام را به صورت آماده صادرات یا ارسال به پالایشگاه ها تحویل شرکت ملی نفت می‌دهند.

به گزارش جدید پرس:

 محمود پوربافرانی پژوهشگر مرکز واحدهای پیش ساخته فرآورش نفت خام جهاد دانشگاهی اظهارداشت: جهاددانشگاهی برای نشان دادن توانمندی های خود به شرکت ملی نفت ابتدا در واحد تحقیقات و پژوهش جهاددانشگاهی پایلوت طرح نمک زدایی از نفت خام را به روش الکترواستاتیک با ظرفیت ۲۰ بشکه در روز انجام داد.

وی درخصوص اهمیت نمک زدایی نفت خام گفت: نفتی که از چاه استخراج می شود تا هنگام انتقال به بشکه باید نمک زدایی (جدا سازی نمک، آب و رسوبات از نفت) شود.

این محقق توضیح داد: پس از موفقیت در اجرای این طرح، شرکت نفت، پروژه فرآورش نفت خام به میزان ۶۰ هزار بشکه نفت خام در روز را به جهاددانشگاهی واگذار کرد که تجهیزات این پروژه شامل مخازن "نمک زدا" و "جدا کننده آب و رسوبات از نفت" است.

پوربافرانی با بیان اینکه قرارداد این پروژه نیز به روش B.O.O (قرارداد احداث، تملک و بهره‌برداری) است، افزود: این بدان معنی است که جهادانشگاهی باید هم سرمایه گذار و هم سازنده و بهره بردار باشد و هنگام بهره بردای این پروژه باید روزی ۶۰ هزار بشکه نفت خام را تحویل شرکت نفت دهد.

روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام کشور با دانش بومی فرآورش می‌شود

 

وی ادامه داد: این نفتی که داخل بشکه ها تحویل شرکت نفت داده می شود برای صادرات یا برای پالایش به پالایشگاه ها می رود.

،  این پژوهشگر مرکز واحدهای پیش ساخته فرآورش نفت خام جهاد دانشگاهی همچنین تصریح کرد: اکنون مهندسی این طرح در حال انجام است و یکی از مهم ترین نکات این پروژه استفاده از حداکثر توانمندی ساخت داخل است و جهاددانشگاهی در این طرح خود سازنده و طراح است و واحد پژوهش نیز دارد.

براساس گزارش سازمان جهاد دانشگاهی، پوربافرانی گفت: سازندگان بزرگی نیز در کشور وجود دارند که جهاد این مخازن را به آنها ارائه می دهد و در این طرح اصلا قصد نداریم از سازندگان خارجی استفاده کنیم یا وارداتی داشته باشیم.

وی با تاکید براینکه تنها حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد ابزار دقیق این پروژه از خارج از کشور وارد می شود تصریح کرد: با اجرای این طرح برای حدود ۲۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و ۲ الی ۳ هزار نفر اشتغال زایی غیر مستقیم ایجاد می شود.

این پژوهشگر مرکز واحدهای پیش ساخته فرآورش نفت خام جهاد دانشگاهی به اهمیت اجرای این طرح اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر در میادین نفتی، شرکت های ایتالیایی این طرح را اجرا می کنند و کارگران یا نیروهای انسانی فیلیپینی و هندی نیز در میدان های نفتی مشغول به کار هستند، ما قصد بومی سازی این کار و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر را داریم.

پوربافرانی ادامه داد: از سوی دیگر این تجهیزات سر چاه هایی مستقر می شوند که میادینی مشترک بین ایران وعراق دارد. اگر ما نفت را برداشت نکنیم، عراق آن را استخراج می کند بنابراین اجرای چنین طرحی از اهمیت زیادی برخوردار است و ارزش اقتصادی بالایی نیز به همراه دارد.

وی همچنین به مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ما برای اجرای این پروژه با مشکلات تامین مالی و سرمایه مواجه هستیم چراکه این پروژه یک طرح سرمایه بر است.

این محقق با یادآوری اینکه درحال حاضر برای تامین سرمایه این طرح پیش پرداختی از شرکت ملی نفت به جهاد دانشگاهی پرداخت شده است، افزود: البته برای مابقی این طرح که حدود ۸۰ درصد مبلغ کل پروژه می شود نیز از طریق معاونت علمی و فناوری و صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلاتی با کارمزد کم از بانک ها اقداماتی درحال انجام است.

 

ارسال نظر