|
|
کدخبر: 10096

رونمایی اروپا از طرح مقابله با بحران انرژی

رونمایی اروپا از طرح مقابله با بحران انرژی

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه مجموعه پیشنهادهایی را برای مقابله با افزایش قیمت انرژی که اروپا را از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین دچار بحران کرده است، رونمایی کرد.

به گزارش جدید پرس:

با اقدام مسکو در کاهش عرضه گاز به کشورهای اروپایی به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین، قیمتهای انرژی و تورم در ۲۷ کشور عضو این بلوک افزایش پیدا کرده است.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در سخنرانی سالانه خود در پارلمان اروپا اعلام کرد: تحریمها روی روسیه تاثیر گذاشته و به قوت خود می‌مانند.

رئیس کمیسیون اروپا که پیشنهادهایش برای کمک به مصرف کنندگان و کسب و کارهای اروپایی، شامل کاهش مصرف برق در سراسر اتحادیه اروپا بوده است، اظهار کرد: این بلوک سرگرم کار برای حمایت از خانوارها و کسب و کارهاست. وی با اشاره به تدابیری برای محدود کردن سقف درآمد تولیدکنندگان برق کم هزینه و وادار کردن شرکتهای سوخت فسیلی به تقسیم سودی که از افزایش قیمتهای انرژی داشته اند، گفت: تامین هزینه به عامل نگرانی میلیون‌ها کسب و کار و خانوار تبدیل شده است. در این شرایط، درآمد و سود بی‌سابقه و سود بردن از جنگ به بهای ضرر مصرف کنندگان، اشتباه است. در این شرایط، سود باید تقسیم و به کسانی برسد که بیشتر از همه به آن نیاز دارند.

در حالی که اوکراین روی تقویت امنیت مناطقی که از نیروهای روسیه پس گرفته شده است، کار می‌کند، فون در لاین گفت: اکنون وقت آن نیست که این بلوک مواضع خود در برابر روسیه را ملایم کند. اروپا وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش داده اما مسکو همچنان در حال دستکاری بازار است و قیمت گاز بیش از ۱۰ برابر در مقایسه با پیش از دوران پاندمی کووید افزایش پیدا کرده است.

دولتهای اروپایی، میلیاردها یورو کاهش مالیات، کمک مالی و یارانه برای مهار بحران انرژی که پس از جنگ روسیه در اوکراین تشدید شد، اعلام کرده‌اند. افزایش سرسام آور قیمت انرژی، نرخ تورم را بالا برده و صنایع را ناچار کرده است تولید را متوقف کنند و قبوض نیرو را در آستانه زمستان افزایش داده است.

ذخایر گاز کشورهای اتحادیه اروپا اکنون به میزان ۸۴ درصد پر شده است که سطح مطلوبی است اما تحلیلگران می‌گویند اروپا همچنان باید مصرف گاز را کاهش دهد تا از کمبود انرژی در زمستان اجتناب کند.

بروکسل همچنین سرگرم کار روی طرحهایی برای اصلاح وثیقه الزامی در بازارهای انرژی برای کمک به شرکتهایی است که با کمبود نقدینگی روبرو هستند.

رئیس کمیسیون اروپا پیش از این اعلام کرده است اتحادیه اروپا سرگرم برنامه ریزی برای اصلاحات ریشه‌ای بازار برق است تا قیمت برق را از قیمت گاز جدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، کشورهای اتحادیه اروپا درباره پیشنهادهای کمیسیون اروپا مذاکره خواهند کرد تا درباره قوانین نهایی، به توافق برسند. با خارج شدن گزینه سقف دائمی برای قیمت گاز از میز مذاکرات، دیپلماتهای بعضی از کشورها به دستیابی به توافق در نشست ۳۰ سپتامبر وزیران انرژی اتحادیه اروپا خوش بین شده‌اند.

 

منبع: ايسنا
ارسال نظر