|
|
کدخبر: 9802

بیانیه تروئیکای اروپایی بازار دلار را صعودی کرد

بیانیه تروئیکای اروپایی بازار دلار را صعودی کرد

عده ای از معامله گران با برجسته کردن بیانیه جدید سه کشو اروپایی از احتمال افزایش قیمت دلار در روز جاری سخن گفتند .

به گزارش جدید پرس:

بازار ارز تهران در اولین روز هفته شاهد قدرت نمایی بازیگران ارزی بود.

نرخ دلار دیروز تا محدوده ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان بالا رفت و هر برگ اسکناس آمریکایی عصر دیروز در تهران به قیمت ۳۰ هزارو ۳۵۰ تومان معامله شد این قیمت در مقایسه با عصر روز پنجشنبه گذشته بیش از ۱۵۰ تومان افزایش را نشان می دهد.

برگشت قیمت  دلار در روز شنبه

برگشت قیمت  دلار در روز شنبه موجب شده است که برخی معامله گران تصور کنند در روز جاری خبری از افزایش قیمت دلار نخواهد بود.

اثر بیانیه تروئیکای اروپایی در بازار دلار

با این حال، عده ای از معامله گران با برجسته کردن بیانیه جدید سه کشو اروپایی از احتمال افزایش قیمت دلار در روز جاری سخن گفتند .

طبق این بیانیه ۳ کشور (فرانسه، آلمان و بریتانیا) اعلام کرده اند  نسبت به اراده جمهوری اسلامی برای احیای برجام تردیدهای جدی وجود دارد. این سه کشور ایران را متهم کردند که چشم‌انداز احیای برجام را به خطر می‌اندازد. تروئیکای اروپایی در این بیانیه مدعی شده است: «در این بسته نهایی، هماهنگ‌کننده تغییراتی ایجاد کرد که ما را به منتهای انعطاف‌پذیری قابل انجام رساند.

 کمرنگ شدن انتظارات مثبت

عده ای از  فعالان بازار ارز می گفتند  روند افزایشی بازار‌های داخلی در پی کمرنگ شدن انتظارات مثبت جامعه نسبت به آینده نشست‌های برجام  صورت گرفته است.

محتمل‌ترین سناریو برای برای قیمت دلار  و برجام

به عقیده برخی از کارشناسان اقتصادی در حال حاضر سناریوی توقف گفت‌وگو‌ها حداقل تا پس از جلسه آژانس انرژی اتمی محتمل‌ترین سناریو برای آینده مذاکرات هسته‌ای است در نتیجه چشم‌انداز کوتاه‌مدت نرخ ارز در بازار تهران افزایشی است.

تاکتیک بازار ساز  در بازار دلار

با این حال برخی دیگر از تحلیلگران بازار ارز نیز بر این باورند که از تمایل نهاد بازار‌ساز نسبت به عدم افزایش نرخ دلار نیز نباید غافل ماند.

از نگاه این دسته از بازیگران ارزی در ماه‌های اخیر و با تغییر سیاست‌های ارزی بانک مرکزی شامل افزودن معاملات توافقی به فضای بازار ارز و افزایش سطح اقدامات بازدارنده نسبت به فعالان غیر‌رسمی بازار مشاهده شد که این نهاد بازار‌ساز تمایلی به تسلیم شدن در مقابل روند‌های افزایشی بازار ندارد و همچنان در تلاش است تا نوسانات نرخ ارز را تا حد امکان کنترل کند.

 

 

منبع: اقتصاد نیوز
هم اکنون دیگران می‌خوانند
ارسال نظر